DHCP Sunucu ayarları

Dhcp servisi yerel networkteki istemcilere otomatik ip dağıtmak için kullanılır. Varsayılan olarak DHCP sunucusu LAN ağında etkindir.

Servisler > DHCP sunucusu sekmesinin altında Coslat üzerindeki her arabirim için sekme bulunur. DHCP sunucusu sadece statik ip verilmiş arabirimlerde etkinleştirilir. Eğer arabirimlerden bazıları yoksa arabiriimin etkin olduğuna ve statik ip verildiğine emin olun.

DHCP Sunucusunu etkinleştirmek için etkinleştir kutucuğu işaretlenir ve aralık kısmına istemcilere dağıtılmasını istediğiniz ip aralığı yazılır.

Bilinmeyen istemcileri reddet seçeneğini kullanarak, sayfanın altındaki listede yer almayan herhangi bir istemci için DHCP erişimi önlenir.

Coslat 2fa

DHCP sunucu diğer seçenekler;

Ağ geçidi: Varsayılan ağ geçidi olarak güvenlik duvarının bu ağ arabiriminin IP adresi kullanılır. İstemcilerin farklı bir ağ geçidi kullanmaları istenirse buraya tanımlanır.

DNS Sunucular: İstemciler farklı bir dns adresi kullanacaksa buraya tanımlanır.

Alan adı: Varsayılan sistemin alan adını DHCP sunucusu kullanmaktadır. İstemciler farklı bir alan adı kullanacaksa buraya tanımlanır.

Varsayılan kira süresi: DHCP kiralarının süresi belirtilir. Varsayılan 7200 saniye.

Maksimum kira süresi: DHCP kiralarının ne zaman dolacağını buradan belirtilir. Varsayılan 86400 saniye.

Statik ARP: Bu seçenek aktif edildiği zaman sadece rezerve olan istemciler Coslat’ın arayüzüne ve internete çıkabilirler.

WINS Sunucular: WINS sunucuları, IP adreslerini bilgisayar adlarına dinamik olarak eşler. Bu istemcilerin kaynaklara erişmek için IP adresleri yerine bilgisayar adlarını kullanmalarını olanak sağlar.