Arabirime Göre

Arabirime göre şekillendirme, trafikte bir üst sınır belirleyemez. Denetleyici üst sınırları için Bant Genişliği Kullanımını Sınırlamak için Limitleyici Kullanın.

Kuyruk Zamanlayıcıları Öncelik Kuyruğu (PRIQ) Öncelik kuyruğu, trafik şekillendirmenin en basit ve genellikle en etkili şeklidir. Bant genişliğine bakılmaksızın yalnızca trafiğin önceliklendirilmesini gerçekleştirir. Düz bir öncelik düzeyleri hiyerarşisi oluşturulur, en yüksek öncelik düzeyindeki tüm paketler her zaman önce işlenir.

Artıları

Yapılandırması ve anlaması kolay.

Eksileri

Düşük öncelikli kuyruklar, bant genişliği için kolayca aç bırakılabilir.

Sınıf Tabanlı Kuyruk (CBQ) CBQ, öncelik sıralamasından sonraki adımdır. Sınıfların ağaç hiyerarşisi oluşturulur; her birine atanmış bir öncelik ve bant genişliği sınırı vardır. Öncelik PRIQ’da olduğu gibi çalışır, ancak sınıftaki tüm paketleri işlemek yerine, bant genişliği sınırına ulaşılana kadar yalnızca yeterli paketi işleyecektir.

Hiyerarşik Adil Hizmet Eğrisi (HFSC) Hiyerarşik Adil Hizmet Eğrisi (HFSC), ALTQ şekillendirici türlerinin en karmaşık olanıdır. PfSense yazılımının eski sürümlerinde mevcut olan tek seçenektir. Bir kuyruk hiyerarşisine sahiptir ve gerçek zamanlı trafik garantileri verebilir.

3G / 4G gibi hızla bozulan bağlantılarda VoIP için çok etkili olabilir, ancak düzgün çalışması için yapılandırılması ve ayarlanması karmaşık olabilir.

ACK Sıra Boyutu ACK Kuyruğu’nun boyutunun genellikle asimetrik bağlantılarla ayarlanması gerekir, çünkü varsayılan olarak boyut hem yukarı hem de aşağı hızın eşit olmasına dayanır.