Limitleyiciler

Güvenlik duvarı kurallarında kullanmak üzere hız limitleri oluşturabiliriz. Hız limitleri güvenlik duvarındaki kurallarda çalışarak o kuraldan internete çıkan kullanıcıların bant genişleğini sınırlandırır. böylece istediğimiz kişiye hız limiti uygulayabiliriz.

Güvenlik Duvarı/ Trafik Şekillendirme/limitleyiciler sekmesini tıklayarak bu alana ulaşabiliriz.

yeni limitleyici eklemek için sırasıyla;

Yeni limitleyici butonu tıklanır, aktif pasif kutucuğu doldurulur, bir isim girilir, bant genişliği belirtilir. burada önemli nokta bant genişliğinde girdiğimiz sayı herbir kullanıcı için ayrı ayrı mı yoksa tüm kullanıcılar için mi geçerli onu bilmek gerekir.

‘Eğer herbir kullanıcı ayrı ayrı, belirttiğimiz sayı kadar bant genişliği tüketmesini istiyorsak maske alanına “hedef adresler veya kaynak adresler” seçilmelidir. Fakat tüm kullanıcıların hepsi toplam, belirttiğimiz sayı kadar internete çıkacak ise maske alanını “hiçbiri” şeklinde bırakılmalıdır.’

Örnek olarak 1 mbit girilmiş ve “hiçbiri” şeklinde seçilmiş iste tüm kullanıcılara 1 mbit hızı paylaştırır fakat “hedef adresler veya kaynak adresler” seçilmiş ise tüm kullanıcılara 1 mbit bant genişliği sağlar.

Not: Limitlerin geçerli olması için güvenlik duvarındaki kurallaraçılara gelişmiş şeçeneklerden içeri/dışarı alanına limitler tanımlanmalıdır.